Baborów

Moje miasto


O Baborowie


Baborów zajmuje południową część województwa opolskiego i graniczy z gminami Kietrz, Głubczyce, Pawłowiczki oraz gminą Pietrowice Wielkie należącą do województwa śląskiego. Gmina jest terenem rolniczo-przemysłowym. Najważniejszym bogactwem są bardzo żyzne gleby. Rolnictwo stanowi jeden z podstawowych działów produkcji i charakteryzuje się wysoką dynamiką rozwoju. Miasto posiada sieć wodociągową, gazową, kanalizację sanitarną i oczyszczalnię ścieków. W Baborowie mieszczą się m.in.:

  • Zakład Usług Komunalnych
  • AGROPOL Baborów
  • Zespół Szkół w Baborowie
  • Gminne Publiczne Przedszkole
  • Świetlica Środowiskowa
  • Ośrodek Pomocy Społecznej
  • OSP Baborów


Herb


Na herbie Baborowa ukazane są dwie kobiety, są to św.Elżbieta i NMP z ewangelii św.Łukasza - nawiedzenie św.Elżbiety. Tradycja tego herbu pochodzi z przynależności miasta jak i terenów okolicznych do klasztoru Sióstr Dominikanek w Raciborzu w roku 1340. Z lewej strony wyobrażenie Najświętszej Marii Panny, z prawej - postać św, Elżbiety. Kobiety podają sobie prawe ręce w geście powitania, św. Elżbieta lewą dłoń unosi w górę pod­kreślając wagę wypowiadanych słów: "Błogosławionaś ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twego...". Kolorystyka herbu pochodzi z przedstawień późniejszych typowych dla sakralnego malarstwa późnego baroku i rokoka. Obie kobiety na głowach mają chusty koloru białego. Maria jest ubrana w suknię koloru czerwonego, płaszcz - błękitnego. Elżbieta ma na sobie sukienkę błękitną zaś płaszcz czerwony w kolorze żółtym są namalowane włosy obu kobiet, ich sandały także są w tym kolorze. Twarze, ręce, stopy mają kolor cielisty. Kolor czarny zarezerwowany jest wyłącznie dla konturów sylwetek, aureol nad głowami świętych oraz obramowania tarczy herbowej.


Turystyka


Elementem atrakcyjności turystycznej obszaru traktuje się zlokalizowane na nim obiekty zabytkowe. Takich obiektów na terenie gminy jest sporo. Obszar gminy obejmuje część Wysoczyzny Głubczyckiej wyróżnianej jako wschodnia część Płaskowyżu Głubczyckiego. Powierzchnia terenu ma charakter falistej i pagórkowatej wysoczyzny, porozcinanej siecią dolin, z których najgłębszą i największą jest dolina rzeki Psiny.



Warto zobaczyć


Stary ratusz

Stary ratusz

Ratusz (XIX w.), pierwotnie dwór. Budynek pochodzi z roku 1810, wielokrotnie przebudowywany przez co zatracił cechy stylowe. Teraz biura ratusza mieszczą się w budynku obok - nowym ratuszu. Stary ratusz natomioast został zagospodarowany na Gminny Ośrodek Kultury.









Kościół Parafialny

Kościół Parafialny

Kościół Parafialny z XIX wieku, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Nad parafią pieczę sprawują Ojcowie Karmelici.









Kościół "Józefek"

Kościół Józefek

Tem przed wojenny, drewniany kościół, przez mieszkańców Baborów i okolic nazywany jako Józefek faktycznie ma dwoje patronów: św.Józefa i św.Barbarę. Został zbudowany z fundacji ks. Szymona Piotra Motłocha w 1702r. Od 1946r. Jest pod pieczą Karmelitów. Wokół kościoła usytuowany jest tradycyjny cmentarz z nagrobkami z XVIII i XIX wieku. Obecie ten kościół przechodzi generalny remont wraz ze wzmocnieniem szkieletu, więc niestety nie jest możliwe jego odwiedzenie.









Kaplica pw.Serca Jezusowego

Kapliczka

Wjeżdżając do miasteczka Baborów, od strony Suchej Psiny, na małym placyku tworzącym zarysy skrzyżowania, stoi kaplica pw. Serca Jezusowego, zbudowana w roku 1889. Jest to budowla murowana, z cegły, nieotynkowana, wybudowana w stylu neogotyckim









Kolumna maryjna

Figura Marii

Kolumna stoi na baborowskim rynku. Pierwotnie w miejscu tym stała drewniana kapliczka poświęcona Matce Bożej. Z uwagi na zły stan techniczny ta kapliczka została rozebrana. Na jej miejscu wzniesiona została kolumna zwieńczona figurą Matki Bożej. Cokół kolumny posadowiony jest na kilkustopniowej podstawie. Na cokole przytwierdzone są cztery tablice z inskrypcjami w języku niemieckim. Jedna z nich mówi "Pomóż w życiu i przy śmierci". Kolumna stoi na gzymsie cokołu, zwieńczona jest ozdobną głowicą z stojącej na niej figurą Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.









Lodziarnia "Pod Orzechem"

Lodziarnia

Lodziarnia prowadzona przez pokolenia, najpierw przez ojca, obecnie przez syna - mistrza świata, kilkukrotnego mistrza Europy i Polski - Tomasza Szypułę. Jak sama nazwa mówi lodziarnia ma swoje miejsce pod wielkim, starm orzechem i jak sam właściciel mówi można w niej zasmakować mistrzowskch lodów, oraz innych deserów. Na te mistrzowskie wyroby przyjeżdżają ludzie z całej Polski, a w sezonie nawet z całego świata.









Wierza widokowa

Wierza

Na poboczu miasteczka została wzniesiona wierza widokowa z której można oglądać panoramę Baborowa i okolic, oraz piękne zachody słońca.







Galeria